Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Inżyniera!

mar 4, 2024

Wszystkim inżynierom życzymy wielu pomysłów, ciekawych projektów i satysfakcji z pracy!

4 marca świętują wszyscy inżynierowie! Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Inżyniera dla zrównoważonego rozwoju. 

Z inicjatywą ustanowienia święta inżynierii wyszła Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (WFEO – World Federation of Engineering Organizations). WFEO zaproponowało, aby Światowy Dzień Inżyniera obchodzić 4 marca, czyli w dniu założenia organizacji w 1968 r. Propozycja spotkała się z ogromnym poparciem środowiska inżynierskiego. I tak, począwszy od 2020 roku, w kalendarzu pojawiło się nowe święto. 

Światowy Dzień Inżyniera to okazja do docenienia roli twórców techniki i ich osiągnięć. To także zachęta, żeby dyskutować o wyzwaniach, z jakimi mierzą się współcześni inżynierowie. Nie sposób wśród nich nie wymienić sztucznej inteligencji, energetyki czy mieszkalnictwa. 

Kim tak naprawdę jest inżynier? 

Słowo wywodzi się z języka francuskiego. Ingénieur to człowiek twórczego umysłu, wynalazca, konstruktor. Wyraz pochodzi ze starofrancuskiego terminu engigneor, który można przetłumaczyć jako konstruktor machin wojennych. Od francuskiego ingénieur tylko krok do łacińskiego ingeniosus – oznaczającego osobę wyszkoloną i ingenium, co tłumaczy się jako charakter, inteligencję, talent.

W powszechnym rozumieniu inżynier to osoba mająca wyższe wykształcenie techniczne oraz tytuł nadawany absolwentom uczelni technicznych.

Światowy Dzień Inżyniera to promocja inżynierii jako kariery zawodowej. Obchody uwypuklają znaczenie działań technicznych i ich twórców w życiu społeczeństwa i jednostki.

Źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/swiatowy-dzien-inzyniera

https://www.pw.edu.pl/aktualnosci/swiatowy-dzien-inzyniera