Spływ kajakowy Szlakiem Konwaliowym

cze 29, 2023

25 czerwca 2023 roku odbył się spływ kajakowy Szlakiem Konwaliowym. Grupa śmiałków z SITMN, w tym dwójka dzieci rozpoczęła trasę przy ośrodku „U Marcina” w Wieleniu Zaobrzańskim. Wystartowaliśmy o godzinie ósmej przy idealnej pogodzie na uprawianie sportów wodnych. Zachmurzone poranne niebo i lekki wiaterek w plecy pomagały w spokojnym pokonywaniu kolejnych etapów podróży. Malowniczy szlak wiedzie przez jeziora obrośnięte lasem, otoczone polami i łąkami, rezerwaty przyrody, jeziorne wyspy. Piękno cichych i spokojnych o tej porze (jeszcze bez wczasowiczów) plaż wzdłuż lewego brzegu jeziora Radomierskiego dopełniały ptaki i roślinność, z których najbardziej wyróżniały się piękne różowe, białe i żółte lilie wodne (grzybienie karłowate).

Po przepłynięciu siedmiokilometrowego odcinka zameldowaliśmy się na krótkiej przerwie na przystani ośrodka AWF w Olejnicy. Przerwa na uzupełnienie płynów i zjedzenie kanapek pozwolił na nabranie sił na dalszą trasę. Naszym celem było opłynięcie największej atrakcji, jaką jest Wyspa Konwaliowa. To od niej nazwę wziął szlak. Na wyspie rośnie wielka kolonia konwalii majowej o czerwonawych kwiatach, nie spotykana nigdzie indziej w Polsce. Wyspa jest rezerwatem przyrody i z tego powodu wstęp na wyspę jest niemożliwy, ale widok tego cudu natury z kajaków w zupełności wystarcza.

W drodze powrotnej wzdłuż prawego brzegu jeziora, tym razem z niespodziewaną kąpielą jednej załogi i mnóstwem śmiechu, zrobiliśmy przerwę w znajomej już  przystani AWF. Wykorzystaliśmy ją na kąpiel w ciepłej wodzie i odpoczynek, obserwując zmagania studentów uczących się pływać na deskach windsurfingowych.

Po pięciu godzinach i przepłynięciu około osiemnastu kilometrów, zameldowaliśmy się na mecie w ośrodku, gdzie posililiśmy się smacznym obiadem. Pozostały czas wykorzystaliśmy na spacery po Wieleniu Zaobrzańskim i plażowanie.

Dziękujemy bardzo uczestnikom, Panu Marcinowi Walkowiakowi właścicielowi ośrodka „U Marcina” za gościnę oraz członkowi naszego koła Romkowi Gralakowi, który towarzyszył nam, pomagał i wspierał przez cały spływ pełniąc rolę „zaplecza technicznego” ze swojej łodzi.

Więcej zdjęć dostępne jest w galerii: https://sitmn.kghm.pl/?post_type=rl_gallery&p=916&preview=true