Wizyta w Zakładzie Hydrotechnicznym

lis 23, 2022

W dniu 25.10.2022 r. Koło Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych przy Hucie Miedzi Głogów zorganizowało wizytę swoich członków w Zakładzie Hydrotechnicznym. Wycieczka do „Żelaznego Mostu” stanowiła doskonałą okazję do zapoznania się z ciągiem technologicznym i procesami tam realizowanymi, a w szczególności ze skalą nowej inwestycji tzw. „Kwaterą Południową”. Sama „Kwatera Południowa” stanowi element Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most i jest to największa inwestycja KGHM Polska Miedź S.A. od 2018 roku.

Ciekawostką jest fakt, że „Żelazny Most” to największy, a zarazem najlepiej monitorowany tego typu obiekt w Europie. Jest jednym z największych obiektów hydrotechnicznych na świecie. Widocznym z orbity okołoziemskiej. To ponad 1500 hektarów powierzchni, 260 km rurociągów, 14 kilometrów zapór ziemnych i 660 milionów metrów sześciennych zagospodarowanych odpadów. Zakład odpowiedzialny jest za retencjonowanie wszystkich wód pochodzących z odwadniania kopalń, a także za dostarczenie wody do procesu flotacji. Obiekt główny, aby zapewnić niezakłóconą pracę Zakładów Wzbogacania, cały czas przyjmuje odpady poflotacyjne, a to z kolei gwarantuje systematyczny odbiór rudy z poszczególnych kopalń KGHM.

Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia członkowie SITMN wrócili do HMG, jednak to nie koniec, bo już na wiosnę nasze Koło planuje kolejną wizytę w Zakładzie Hydrotechnicznym.

ZH